Możesz być pewny - w tym momencie twoi konkurenci pracują nad nowym produktem, usługą, programem czy kampanią.

WarGaming to oryginalna metoda, gdzie wasz team wciela się w rolę głównych graczy na rynku aby odpowiedzieć na pytanie “Co oni zamierzają?”.

Oferowane przez Leadium Consulting warsztaty WarGaming pomagają zidentyfikować rzeczywiste zamiary konkurencji oraz skąd mogą nadejść najważniejsze zagrożenia.

Dlaczego WarGaming?

W dzisiejszym świecie od leaderów oczekuje się coraz bardziej umiejętnego zarządzania ryzykiem i niepewnością decyzji. - Takie są zasady gry rynkowej. Niektórzy wybierają podejście „wait and see”, a niektórzy aktywnie poszukują awaryjnych rozwiązań, zadając pytania „Co, jeśli...?”:

  • Czy wiemy, czego się spodziewać po konkurencji?
  • Czy jesteśmy gotowi na ich posunięcia lub kontr-posunięcia?
  • Na ile nasze plany są ‘konkurencjo-odporne’?
  • Co, jeśli mało kto w firmie rozumie i wie jak wdrożyć strategię firmy?

Co to jest WarGaming? 

To metoda symulacyjna wykorzystywana w wojskowości od wieków, a ostatnio ciesząca się rosnącą popularnością w świecie biznesu.

Chociaż współczesne armie rozwinęły zaawansowane symulacje komputerowe, to nadal metoda WarGaming jest stosowana w wielu operacjach z przekonaniem, że „lepiej przelać pot i łzy podczas ćwiczeń niż krew i łzy w czasie walki”.

Co wyróżnia WarGaming?

Wzrastający realizm analizy konkurencji

WarGaming pozwala zrozumieć, co wpływa na decyzje konkurencji

W biznesie, jak na polu walki, racjonalne decyzje to zazwyczaj wierzchołek góry lodowej, a o ostatecznym kształcie decyzji stanowi w dużej mierze czynnik ludzki.

Aby zrozumieć intencje konkurencji, podczas Warsztatów WarGaming zwracamy szczególną uwagę na wewnętrzne zależności wpływające na decydentów (np. kultura firmy, system wartości, motywacje kierownictwa itp.). Te elementy mogą dać więcej wskazówek co do przyszłych działań konkurencji niż dotychczasowe działania na rynku.

WarGaming to praca zespołowa. 

Nawet najlepsze i najdroższe zaawansowane modele symulacyjne nie wyjaśnią w całości wszystkich decyzji biznesowych ze względu na czynnik ludzki. Dlatego, nasza metoda opiera się na aktywnym udziale ludzi, którzy uczestniczą w realizacji strategii firmy. Takie podejście jest kosztowo bardziej efektywne a dodatkowo sprzyja zrozumieniu wypracowywanej strategii.

WarGaming to nie tylko warsztaty o konkurencji.

Podczas naszych warsztatów można wychwycić tzw. Blind Spots we własnej strategii (ukryte słabości). Wystarczy zachęcić RedTeams (tych w roli Waszej konkurencji) aby zaatakowali BlueTeam (Waszą firmę). Szybko wychwycą Wasze słabości!

Kiedy rozgrywać WarGames?

Generalnie, są dwa konteksty kiedy warto rozważyć WarGaming: 

‘Landscape Workshop’

Kiedy pracujemy nad strategią i potrzebujemy opisać realia rynkowe i strategie głównych graczy (key battlegrounds).

‘Crash-Test WarGame’

Kiedy już mamy zarys Planu i potrzebujemy wiedzieć jak konkurencja zareaguje oraz jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi retorsjami.

Jak wygląda proces?

Cały proces składa się z 3 części:

I. Przygotowania do Warsztatów.

Zebranie potrzebnych informacji nt. Konkurencji i rynku (większość jest już w waszych rękach lub łatwo dostępne w źródłach zewnętrznych);

II. Warsztaty Dzień 1 – RedTeaming.

Zespoły wcielają się w rolę konkurencji aby na koniec dnia odczytać ich Strategiczne Cele, potencjalne inicjatywy a więc główne zagrożenia i „pola walki”;

Dowiedz się więcej nt. Red-Teaming klikając TUTAJ.

III. Warsztaty Dzień 2 (Blue Teams i „potyczka”).

Znając spodziewane ruchy konkurencji skupiamy się na usprawnieniu obecnej strategii oraz na opracowaniu planów awaryjnych (contingency plans).

Dwa główne komponenty, które uzyskujemy na koniec procesu to:

  • Kierunki Strategiczne konkurencji (co chcą osiągnąć i jak)
  • Wspólnie wygenerowane pomysły na wzmocnienie własnej strategii wobec najważniejszych wyzwań.

Korzyści

Co dają Warsztaty WarGaming?

  • Identyfikacja zagrożeń oraz nowych szans na rynku,
  • Wzmocnienie własnej strategii oraz stworzone plany awaryjne,
  • Realna ocena własnych planów,
  • Wzajemne zrozumienie i wzmocnienie relacji w zespole,
  • Co najważniejsze - rozpracowana konkurencja, a więc przewaga dająca gwarancje lepszych wyników
Scroll to top