Jeśli chcesz dowiedzieć się jak poznać strategię konkurencji bez zakradania się do ich biur, jest na to metoda bez łamania prawa. Poznaj metodę Red-Teaming: gdzie Twój team wciela się w głównych graczy rynkowych, aby poznać odpowiedź na kluczowe pytanie: “Co zamierzają zrobić?”.
Z powodu konkurencji często dochodzi do zdarzeń, których nie było w naszych planach, a które mają wpływ na realizację naszych celów.
Tak na prawdę, podczas planowania nasze wewnętrzne dyskusje najczęściej skupiają się wokół możliwości realizacji, budżetów i terminów, a to, co inni gracze mogą zrobić, nie jest brane pod uwagę już z taką atencją. W podejmowaniu decyzji spojrzenie na konkurencję jest dość łatwo pomijane.
Aby mówić o sprawnym i zwinnym biznesie, gotowym do reagowania na zagrożenia konkurencyjne, jako lider powinieneś myśleć o różnych scenariuszach i przygotować swoją organizację na odpowiednie i szybkie reagowanie. A że zagrożenia zbyt często pochodzą ze strony konkurencji, warto wiedzieć, jak czytać jej zamiary!
Oczywiście, nie da się przewidzieć wszystkich jej ruchów, ale możliwe jest zrozumienie jej intencji, a następnie nakreślenie najbardziej prawdopodobnych inicjatyw strategicznych.
Główną ideą Red-Teaming’u jest myśleć jak nasi konkurenci.
Red-Teaming odgrywa fundamentalną rolę w procesie Wargamingu, który zazwyczaj obejmuje trzy etapy:
- Przygotowania – gromadzenie niezbędnych informacji. Większość danych jest w Twoich rękach lub łatwo dostępna w domenie publicznej.
- (właśnie) Red-Teaming. Gdzie odpowiednio dobrane zespoły odgrywają rolę konkurencji.
- Poprawianie własnej strategii (Contingency Plannig). Na tym etapie Twój team pracuje na usprawnieniem aktualnej strategii i przygotowuje plany awaryjne wobec głównych zagrożeń
Dziś skupmy się na Red-Teaming (o WarGaming możesz przeczytać TUTAJ).
Kiedy analizujemy konkurencję, bardzo często mamy tendencję do widzenia świata „przez nasze okulary”. W takim przypadku oceniamy sytuację rynkową, biorąc pod uwagę naszą perspektywę i nasz sposób myślenia, a nie konkurentów.
A w rzeczywistości chodzi o to, że powinniśmy patrzeć na rynek i „podejmować w ich imieniu decyzje”, które mają sens dla nich a nie dla nas. Czy widzisz różnicę?
Punktem wyjścia i podstawą metody Red-Teaming jest Analiza Konkurencji wg Portera, która pomaga nakreślić przyszłą strategię konkurencji.
Aby czytać w myślach konkurentów, podczas warsztatów Red-Teaming patrzymy nie tylko na to, co ROBIĄ lub MOGĄ zrobić (patrz prawa strona tabelki), ale również na ich wewnętrznych motywacje (tj. wewnętrzna kultura, system wartości, osobista agenda najważniejszych osób w firmie itp.). -Te aspekty mogą dać w praktyce więcej wskazówek na temat przyszłych ruchów niż tylko widoczne zachowanie, które znamy z przeszłości.
Trzy Kroki Red-Teaming
Ogólnie Red-Teaming dzieli się na następujące trzy proste kroki:
Aby dowiedzieć się, jak wygląda strategia konkurentów, musimy dobrze zrozumieć, przed jakimi wyzwaniami stoją. Nie osiągniemy tego, jeśli najpierw nie przeanalizujemy ich wewnętrznych poglądów, a następnie nie umieścimy ich sytuacji w kontekście całego rynku.
- Kiedy więc odgrywamy rolę naszego konkurenta, najpierw gromadzimy wszystkie informacje na jego temat oraz poznajemy osobowość i charakter firmy oraz jej kluczowych decydentów (Krok 1).
- Kiedy to zrobimy, łatwiej nam będzie ocenić sytuację na rynku przez pryzmat właśnie naszych konkurentów i odpowiedzieć sobie na pytanie, dokąd według nich rynek zmierza (Krok 2).
- Ostatnim krokiem jest opracowanie strategii. Patrzymy na to, jakie są oczekiwania kluczowych decydentów (najczęściej udziałowców). Następnie, w oparciu o ocenę otoczenia rynkowego (zmiany rynkowe, działania konkurencji wobec naszych możliwości) nakreślamy potencjalne ścieżki realizacji głównych celów (Krok 3).
Strategiczny kompas konkurencji
W efekcie końcowym otrzymasz jasny obraz strategii konkurenta:
- Jaki jest ich główny ich cel strategiczny – Co oni chcą osiągnąć?
- Priorytetowe dla nich obszary strategiczne (Critical Strategic Issues)
- I wreszcie, lista inicjatyw strategicznych, zmierzających do realizacji celów i sprostania głównym wyzwaniom
I tym sposobem…
Uzyskałeś jednostronicowy przegląd tego, co konkurencja może zrobić w ciągu najbliższych 1-2 lat. Nawet jeśli nie wszystkie inicjatywy się zmaterializują, to i tak będziesz rozumieć, dlaczego robią to, co robią.
Co dalej?
Proces Red-Teaming pozwala zebrać dużą dawkę wiedzy na temat Twoich konkurentów. Więcej rozumiesz, co ich napędza i wpływa na ich decyzje oraz jaka może być ich najbardziej prawdopodobna strategia. Masz również listę inicjatyw, których możesz się spodziewać z ich strony.
Jak to wykorzystasz?
Sam fakt, że razem ze swoim Teamem lepiej poznałeś zamiary konkurentów daje Ci już nad nimi przewagę. Możesz zdecydować, które z ich potencjalnych działań mogą stanowić zagrożenie dla Twoich planów oraz które twoje inicjatywy mogą spowodować eskalację reakcji. Możesz teraz się tak przygotować, aby reakcja konkurentów była jak najpóźniej lub nawet aby można było jej uniknąć.
Działania wobec konkurencji nie muszą być antagonistyczne. Może dzięki zrozumieniu ich motywacji dostrzeżesz, że tak naprawdę pewne ich działania mogą sprzyjać Twojemu biznesowi, np. w tworzeniu nowego rynku i uświadamianiu potencjalnych konsumentów w Waszej kategorii?
Warto zrozumieć konkurencję i wykorzystać tę wiedzę w swojej strategii. Tylko trzeba to zrobić!
Jeśli chcesz pogłębić temat …
Zapisz się do naszego Newslettera, a otrzymasz za darmo PDF z opisem jak przeprowadzić analizę Red-Teaming krok po kroku. W przygotowaniu jest również obszerniejszy ebook wraz z planszami do samodzielnego przeprowadzenia warsztatów. Wszyscy zapisani na listę mailingową zostaną o tym poinformowani jako pierwsi!