strategic business simulation

Czy Twoja Firma jest gotowa na sytuacje awaryjne?

Czy wiesz, że piloci dla utrzymania certyfikatów co 6 miesięcy muszą zaliczyć procedury awaryjne? W dużych liniach lotniczych przeprowadzają to na symulatorach a w małych “na sucho” ale jednak! – bez tego załoga nie poleci.

A w Waszej firmie? Jak często przeprowadzacie symulacje „What if?”

Firmy często przypominają współczesne, prowadzone na autopilocie, Jumbo Jety. – Są tak programowane, aby przelecieć z punktu A do punktu B, każdy z członków załogi ma przypisane rolę na czas lotu a pilot kontroluje tylko parametry lotu (takie nasze KPIs). Jednak w czasie lotu zawsze coś się może zdarzyć. Wtedy dla pilota i załogi przydatne są doświadczenia zdobyte na symulatorze.

Każda dobrze funkcjonująca firma działa w oparciu o plany. Pozwalają one na odpowiednią alokację zasobów i koordynację działań. Teoretycznie wówczas każdy wie, co ma robić i wszystko ma działać jak w przysłowiowym szwajcarskim zegarku… To w teorii …  A w praktyce? Wiemy jak jest.

W naszym otoczeniu konkurencyjnym pojawiają się sytuacje, których w planach nie było i często mają one wpływ na realizację celów.

Na przykład: nasz konkurent obniża cenę na swój flagowy produkt. Albo: wskutek zmiany regulacji przyjmujemy rozwiązania odmienne od konkurencji. A w dodatku mniej korzystne dla naszych klientów …

Wewnętrzne dyskusje koncentrują się częściej na budżecie, dotrzymaniu terminów albo jak zadania będą wykonane, ale co inni gracze mogą zrobić nie jest rozważane już z taką uwagą.

Jeśli nie mamy awaryjnych rozwiązań, pojawia się nerwowość oraz chaotyczne reakcje … Jeśli przećwiczysz je nawet „na sucho”, wiesz co masz robić gdy nadejdzie realne zagrożenie.

Najbliższe miesiące (4. kwartał) to często okres planowania na następny rok albo i w dłuższym horyzoncie. Może jednak w dobie huraoptymizmu warto pomyśleć o planach awaryjnych i przećwiczyć różne scenariusze?

A w Waszej firmie, jak często zadajecie sobie pytania ”What if?”

—–

Metoda WarGaming to warsztaty polegające na wcielaniu się w role głównych konkurentów, w celu identyfikacji ich strategicznych zamiarów oraz wynikających z niech konkretnych działań na najbliższe lata. Pomagają rozpoznać rzeczywiste zamiary konkurencji. A tym samym urealniają proces planowania strategicznego oraz pozwalają wypracować nowe rozwiązania dające przewagę nad konkurencją.

Jeśli temat wydaje Ci się ciekawy, skontaktuj się z nami a prześlemy więcej informacji na temat tej metody.

Zawsze jest dobra pora na przeprowadzenie symulacji!

Scroll to top